„Miért nem vettük előbb észre? Ha tudtuk volna, hogy már egy ideje tart, biztosan máshogy álltam volna hozzá” – gyakran hangzanak el ezek a mondatok a kollégák szájából, amikor egy munkatársuknál kiderül, hogy lelkileg nincs jól. Ilyen esetekre nyújt megoldást az Ausztráliában és Hollandiában is évek óta működő „mentális különleges ügynök” képzés. De mit is takar ez a tréning?
» Mental First Aid Agent
A mentális elsősegély tréning (Mental First Aid Agent Training) párhuzamba vonható az elsősegély-tanfolyammal abban az értelemben, hogy azonnali segítséget, támogatást tud nyújtani, de kifejezetten a mentális problémák esetében.
A mentális elsősegély tréning célja, hogy segítse a szakembert (Agent) felismerni a mentális problémák jeleit és tüneteit, majd nyújtson kezdeti támogatást és iránymutatást, valamint ha szükséges, akkor irányítsa az illetőt a megfelelő segítség felé. A tréning számos témakört fed le, ideértve a lehangoltság, szorongás, stressz, kiégés jeleinek felismerését és első lépéseit a segítségnyújtásban. A kurzus fontos része a válság súlyosságának a felmérése, hogyan lehet hatékonyan kommunikálni valakivel, aki nyugtalan, milyen technikák segítenek abban, hogy elfogadja a támogatást és megtegye a szükséges lépéseket a gyógyulás felé.
Mentális elsősegély tréning a gyakorlatban
A lelki egészségromlás jeleiPéldák a Mental First Aid Agent Training kézikönyvéből: – Jövőjével kapcsolatban csak kilátástalanságot kommunikál az elmúlt időszakban – Kontroll nélküli dührohamok, csapkodás jellemzi – Kollégáitól izoláltan, magányosan tölti az ebédszüneteket, nem jön el csapatépítőkre – Feltűnően keveset vagy túl sokat eszik – Kirívóan fáradt |
Tapasztalatom szerint a három napos tréning során leginkább azokat a készségeket tartották hasznosnak az agent-ek, melyeket konkrét helyzeteken keresztül mutattunk be: gondolhatunk az aktív hallgatás, empatikus reagálás, nyitott kérdésfeltevés technikáira. Fontos kiemelni a gyakorlati elemek mellett az elmélet relevanciáját: mikor beszélünk problémáról, mi a normális és mikor válik egy helyzet krízissé.
Napjainkban a segítségnyújtás és segítség kérése egyre szélesebb körben elfogadott. Elfogadott tény, hogy a hirtelen változások, a sokszor hosszan tartó, bizonytalan helyzetek próbára teszik a kollégák mentális tűrőképességét. A tréning során arra is hangsúlyt fektetünk, hogy az agent felismerje a stigma jelenségét, és támogassa a segítségkérést egy bizalmi légkör és elfogadó szemlélet kialakításával.
A tréning során a résztvevők olyan tudással is gyarapodnak, melyek segítségével átlátják, hogy milyen lehetséges lépések és eszközök vannak a szervezet erőforrásai között, melyek támogatják a segítségkérőt. Ilyen lehet például egyéni pszichológusi segítség, csoportos tréning, workshopok vagy e-learning anyagok igénybevétele.
A lelki egészségromlás tüneteit komolyan kell venni, ha ezek több hétig megjelennek, és romló tendenciát mutatnak. Az is vészjósló lehet, ha több tünet is feltűnik egyszerre.
A szervezet „mentális különleges ügynöke”, tehát nemcsak felismeri annak a jeleit, ha egy kolléga nehéz élethelyzetben van, de kezdeményezi is az első beszélgetést. Tudja, hogyan forduljon empátiával és elfogadással a kollégája felé, mely bizalmi légkört teremt az első fontos lépéshez. A kolléga így érzi, hogy nincs magára hagyva, elmondhatja, ami a lelkét nyomja. Ezután kap további támogatást, és elindulhat a mielőbbi gyógyulás felé vezető úton. Az „ügynök” így kiemelt szerepet kap a komolyabb mentális problémák kialakulásának megelőzésében is.
Logemann-Molnár Zsófia
klinikai- és egészségpszichológus,
munkahelyi wellbeing szakértő