Az elmúlt évek gazdasági és társadalmi kihívásai próbára tették a munkavállalók pszichés teherbírását. Sajnos számos mentális probléma felerősödött, stresszel kapcsolatos tünetek a munkavállalók több mint 30 százalékánál jelentkeznek. A testi-lelki egészség szorosan összefonódik, ezért sajnos az olyan testi panaszok száma is megnőtt, mint a szív- és érrendszeri problémák, emésztés vagy gyakori légúti betegségek.
» Wellbeing programok a számok nyelvén
Az, hogy mennyire vagyunk egészségesek nagyrészt azon múlik, hogy mennyit mozgunk, hogyan táplálkozunk, hogyan kezeljük a stresszt, vannak-e használható, hatékony módszereink. A genetika a legfrissebb kutatások szerint kevésbé hat az egészségünkre, mint ahogy eddig gondoltuk. Ez jó hír, hiszen akkor mi magunk többet tehetünk azért, hogy egészségesek legyünk és azok is maradjunk!
Mondhatnánk, egyéni felelősségünk, hogy tegyünk a jóllétünkért. Ez azonban csak részben igaz. Nem elkülöníthető a felelősség kérdése attól, hogy milyen környezetben dolgozunk, hiszen a hétköznapok nagy részét munkával töltjük akár otthon, akár hibridben, akár teljes remote-ban. Egy jól felépített és tudatosan átgondolt sikeres vállalati egészségprogramnak ezért mindenképpen van létjogosultsága. Meg kell vizsgálnunk azokat a kérdéseket, hogy mit jelent a „sikeres egészségprogram” és nem utolsó sorban, milyen ROI-értékekkel számolhatunk.
Milyen téren jelenhet meg egy hatékony egészségprogram pozitív hatása?
Ha pszichésen kiegyensúlyozottak a munkavállalók (jól kezelik a stresszt, képesek motiválni magukat, optimisták), akkor a lelki immunrendszerük rendben van, a testi tünetek csökkennek, így az orvosi, illetve a munkavállalói hiányzásból fakadó költségek is visszaszorulnak.
ChecklistFeltételekMiért fontos?Jelenleg van/nincsMegvalósítom!Állapotmérés:(pl. stressz, kiégés, megküzdés szintje)Vízió meghatározása Honnan indultok, mire van szükség szervezeti egységek szerintStratégia és célok meghatározása (CPI-ok)Átlátható legyen a program, meghatározott mérföldkövekkelEgészségprogram kick offElköteleződés növelése, hatékony kommunikációja a programnak, kollégák bevonása pl. témák tervezéseE-learning modulokMindenki számít – bárhonnan elérhetőegyéni fejlődés, személyes kapcsolattartás a résztvevőkkelWorkshopokspecifikusan kulcsembereknekEgyüttműködést erősíti csoport szintenElőadásMegérint/elgondolkodtat szervezeti szintenCsapatépítő tréningek, programokKözös élmény, kapcsolódásVisszamérésMérhető változás/új célok kitűzése |
A „szélesíts és építs” pszichológiai jelensége azt is alátámasztja, hogy akkor nőnek a termelékenységi mutatók, ha az emberek nagyobb kedvvel és lelkesedéssel látnak a munkához, és ha elégedettek a munkaadójukkal. Javul a munkaerkölcs, és a munkatársi kapcsolatok is elmélyülnek. Kutatási adat támasztja alá, hogy egy hatékony egészségprogram során csökken a munkavállalók kilépési aránya, a fluktuáció: „a munkavállalók 80%-a szerint a szervezet wellbeing stratégiája lesz a legfontosabb faktor abban, hogy elfogadjanak egy új pozíciót és ott is maradjanak a következő 10 évben” (Wellness Report. Explore the office future CBRE, 2021)
Mit várnak el az új belépők az egészségprogram/wellbeing kapcsán? 44% Mentális egészséggel kapcsolatos támogatás, juttatás 38% Orvosi támogatás 33% Fogorvosi támogatás 24% Sport és szabadidő 11% Ergonómikus munkakörülmények Forrás: Wellness Report. |
A munkavállalói elégedettség mellett pedig nem utolsó sorban javul a vállalat külső megítélése is. Az a vállalat, amelyik munkahelyi egészségfejlesztő programokat kínál, demonstrálja, hogy törődik a dolgozók egészségével, egy gondoskodó szervezet képét mutatja a piac szereplői, a potenciális ügyfelek, a jövendő és jelenlegi munkatársak felé is.
A sikeres egészségprogram feltételei
A fenti érvek meggyőzőek, de milyen feltételeknek kell megfelelni, ha sikeres egészségprogramról beszélünk? Nézd meg a táblázatot és fogalmazd meg, hogy melyik rész(ek) lehetnek számotokra relevánsak és megvalósíthatóak 2023-ban az alábbi célkitűzések alapján.
1. cél: A vállalati egészségprogram kapcsolódjon a HR-stratégiákhoz
2. cél: A pszichés- és testi egészségfókusz is valósuljon meg (mentális egészség, mozgás, étkezés, alvás)
Befektetés-megtérülés (ROI)
A munkahelyi egészségfejlesztési programok értékelésénél arra a kérdésre keressük a választ, hogy a program által nyert haszon meghaladja-e a bevezetés költségeit, vagyis hogy az egészségfejlesztő program révén nagyobb haszonhoz jutunk-e, mintha az adott összeget valami másba fektettük volna. A grafikonon jól látható, hogy számos mutató mentén pozitív változás tapasztalható, ezekhez a számokhoz azonban csak úgy lehet közelíteni, hogy az egészségprogram legtöbb feltétele teljesül. Mind a kiégés, mind a fluktuáció mértéke csökken, valamint a termelékenység mértéke több dimenzió mentén mérve növekszik. A megtérülés terén a direkt (kevesebb betegszabadság) és indirekt (magasabb motiváció, kevesebb hibázás) hatások összeadódnak. (Lásd. ábra)
Esettanulmány
Az SAP általános eredményei:– Magasabb elkötelezettség – Bizalom a vezető felé – Alacsonyabb hiányzásLátható eredmények:– Megnövekedett elégedettség – Jobb koncentrációs képesség – Kreatívabb megoldások |
Az SAP-nál jó példát láthatunk egy hatékony vállalati egészségprogramra, mivel a munkahelyi egészségfejlesztés mint fő elem jelenik meg az üzleti stratégiájukban. 2019-ben elnyerte A legjobb munkahely díját a Glass Door felmérése szerint, és ezen kívül 2018 során több mint 175 munkavállalói díjat nyert világszerte. Egészségprogramjuk elemei:
– Pszichés- és testi egészség, online és offline programok
– Mindfulness, érzelmi intelligencia témában
– Önismereti- és önbizalomfejlesztő program
– A munkahelyen elérhető orvosi és pszichológusi támogatási rendszer
– Pszichoedukációs workshopok
– Egészség nagyköveti program – egészségfejlesztés
–Rugalmas munkahely program
Logemann-Molnár Zsófia
klinikai- és egészségpszichológus, szervezetpszichológus